Loading

wait a moment

Domki drewniane – zalety i wady

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego w ofercie wielu firm dominują domki drewniane? Odpowiedź jest bardzo prosta. Drewno to materiał naturalny, łatwy do obróbki na różne sposoby i niezwykle trwały. Od wielu lat buduje się domy z tego szlachetnego surowca, zdając sobie sprawę ich z jego unikalności oraz ekologicznego podejścia do życia architektów i domowników.

Domki drewniane to powrót do natury. Mamy szansę zamieszkać w zdrowym, przyjaznym otoczeniu. Mieszkania w domku drewnianym to świat, odcięty od zgiełku miast. To kraina ciszy i spokoju, gdzie ostatni raz jeszcze można cieszyć się chmurami i zapachem deszczu.

Z drugiej jednak strony, domki drewniane są mniej trwałe i słabiej zaizolowane niż domy murowane z cegieł. Istnieje też tutaj większe niebezpieczeństwo pożaru, np. na skutek uderzenia piorunu. Domy murowane potrafią wytrzymać 100 i więcej lat, o ile zbudowane są z wysokiej jakości surowców. Na tym tle domy drewniane wypadają blado.

Kupując dom drewniany musimy urządzić wnętrze w stylu rustykalnym, wiejskim czy podobnym do górskiej chatki czy schroniska, a nie każdemu przecież taki styl odpowiada. Szukając odpowiednich ofert, sprawdź koniecznie pozycjonowanie stron cennik.

Mieszkaniec domku drewnianego ma szanse spędzić żywot na podmiejskiej posiadłości, oddalonej od ruchliwych dróg, usytuowanej wśród pól i lasów, a czasami w górach. Takim osobnikom najbardziej jednak doskwiera cisza panująca po godzinach lub uczucie odosobnienia i osamotnienia wśród natury – dzikiej fauny i flory.

Do minusów trzeba zaliczyć także słabsze ogrzewanie w sezonie grzewczym, ponieważ domy drewniane są słabiej zaizolowane niż domy murowane.

Domy murowane są zazwyczaj usytuowane w miastach i miejscowościach o zwartej zabudowie, gwarantującej socjalizację z ludźmi. Znajdują się one w pobliżu sklepów i centrów usługowych, edukacyjnych, kulturalnych itp. W przypadku lokalizacji domku drewnianego pozostaje jedynie kontakt z naturą.

Domki drewniane mają też wady. Jedną z największych jest ich mała ilość miejsca, która mogłaby być przeznaczona na pomieszczenia dodatkowe np. otwarta kuchnia czy łazienka. Drugim powodem, którego możemy się obawiać, jest brak stabilności budynku – zaimpregnowany dom drewniany spowalnia potrzebny proces oddychania i wilgotności swojej struktury.

Podsumowując, oferta budowy domków drewnianych kierowana jest przede wszystkim do miłośników natury i ekologii, o samotniczym usposobieniu, pragnącej zamieszkać wśród pól i lasów, z dala od miejskiego zgiełku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *