Loading

wait a moment

Jak samemu zrobić budę dla psa? Poradnik z serii „Zrób to sam”

Sklepowe ceny bud dla psa mogą zwalać z nóg! Pewnie niejeden z Was zastanawia się, jak zaoszczędzić na budzie dla psa? Zamiast zamawiając ją u stolarza, można ją po prostu zrobić samemu. Czytasz właśnie poradnik z serii „Zrób to sam”. Zapraszamy do lektury!

Każdy, kto ma psa, wie jak dużo czasu ten zwierzak potrzebuje na odpoczynek. A buda to niezwykle ważny element w warunkach panujących na zewnątrz. Gdy temperatura spada poniżej 10 stopni, a wilgotność powietrza sięga 80%, warto mieć swoje ulubione ciepłe miejsce do zamieszkania („z punktu widzenia psa”). Budę dla psa możemy zrobić sami!

Wspólnie przystąpiliśmy do serii „Zrób to sam”, czyli majsterkowanie dla hobbystów, którzy chcą mieć ładne budowle w ogrodzie.

Przygotuj budę dla swojego pupila. Zrób to sam!

Nie zapominaj o tym, by wybrać odpowiedni materiał na budę – żeby nie kaleczyła psa. Do budowania potrzebne będą oszlifowane deski drewniane, piła, gwoździe, młotek oraz papa do uszczelniania dachu budy. Gdy już mamy te materiały, możemy przystąpić do pracy. Zaczynamy od narysowania projektu budy na kartce i obliczenia potrzebnej ilości desek na podłogę, ściany i dach budy.

Jak dobrać rozmiar budy? Musimy zmierzyć długość i wysokość naszego psa miarką krawiecką. Otwór wejściowy w budzie trzeba dobrać do łącznego obwodu głowy i klatki piersiowej psa. Należy uważać, żeby nie wyciąć piłą ani za małego, ani za dużego otworu w drewnie. Wymiary budy powinny być niewiele większe od długości naszego psa mierzonej w pozycji rozłożonej z wyciągniętymi łapami i ogonem.

Gdy już znamy rozmiar budy, możemy przystąpić do pracy właściwej, czyli majsterkowania. Przycinamy deski drewniane na odpowiednią długość i łączymy je za pomocą gwoździ. Najpierw budujemy podłogę, jako szkielet naszej konstrukcji. Potem montujemy ściany, a na końcu zbijamy skośny dach (jest to bardzo ważne w zimie, gdy pada śnieg). Gdy konstrukcja jest już gotowa, pozostaje nam uszczelnić dach papą budowlaną.

Teraz trzeba przygotować psu ogrodzony siatką wybieg lub kąt w ogrodzie, gdzie postawimy budę naszej samodzielnej produkcji. Do wybiegu ogrodzonego siatką musimy przygotować fundament głębokości 1 m, żeby pies nie zrobił podkopu i nie uciekł. W tak przygotowanym kojcu możemy postawić budę dla psa.

Jeżeli nasz pupil zachowuje się nietypowo, skontaktujmy się ze behawiorystą od zwierząt, klikając na psie przedszkole Gliwice. Otrzymamy tam fachową pomoc.

Podsumowując, warto próbować własnych sił w stolarce, gdy dysponujemy materiałami budowlanymi. Możemy przy tym zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *